Mining Nedir? Ethereum madenciliği nedir?

Mining Nedir? Ethereum madenciliği nedir?

Mining, Ethereum mining nedir? Madencilikte zorluk ve hashrate nedir? Kazım gücünü nasıl arttırabilirim?

Mining yani madencilik kısaca; bilgisayarınızın, kripto para birimi ağında donanımlarıyla işlem gücü sağlama ve problem çözme işidir. Blockchain ağının temelinde veri blokları bulunur. Ağda gerçekleşen tüm işlem verileri bloklarda saklanır ve bu bloklar birbirine bağlanırlar. Devasa blockchain ağında her işlemin kusursuz gerçekleşmesi için blokların oldukça hızlı değerlendirilmesi gerekir. Bu işlemleri kripto para birimi kurucularının yapması oldukça zordur. Madencilerin vermiş olduğu destek sayesinde sistem sorunsuz bir şekilde çalışmasını sürdürür. Tabi madenciler, bu harcamış oldukları zaman ve bilgisayar donanımları karşılığı ödüllendirilirler.

Ethereum madenciliği nedir?

Ethereum madenciliğinde, bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin aksine CPU değil GPU ile madencilik yapılabiliyor. Bu da şu anlama geliyor aslında Ethereum Mining yapmak istiyorsanız sizin için öncelikli donanım her zaman ekran kartları olmalıdır. Ayrıca CPU ile yapılabilen mining işlemlerinde zorluk logaritmik olarak artarken, GPU ile yapılan mining işlemlerinde lineer olarak artmaktadır. Bu durum ise madencilerin lehinedir.

Zorluk Nedir?

Özetle, kripto para üretiminin planlaması denebilir. Yıl içerisinde fazla kripto para üretimini engellemek ya da dengede tutmak için eskiye göre Ethereum üretimindeki düşüşe verilen isimdir. Yani siz 200Mh/s bir yılda 10 Ethereum kazanabilirken ilerleyen zaman içerisinde 9 Ethereum kazanıyor olabilirsiniz.

Hashrate (Kazım Gücü) Nedir? Hashrate değerini nasıl arttırabilirim?

Hashrate, bir bloğun bulunma ve ilgili problemin çözülme hızıdır. Hash/Saniye şeklinde gösterilir örnek vermek gerekirse 200Mh/s. Hashrate yani kazım gücü arttıkça Ethereum kazancınızda doğru orantılı olarak artmış oluyor. Peki bu Hashrate değerini nasıl attırabiliriz? Hashrate değerini arttırabilmek için fazlasıyla ekran kartınızın olması gerekiyor. Ekran kartı seçimleri yaparken her ekran kartının Hashrate değerinin farklı olduğunu unutmamalısınız. Ekran kartının yanında iyi bir anakart seçmeniz gerekli. Birden fazla ekran kartı bağlayacağınız için bu yükü dengelemeli ve daha fazla ekran kartı takmanıza olanak sağlamalı.

179