MetaMask Nedir?

MetaMask Nedir?

MetaMask Nedir? Kurulumu ve kullanımı için izlenmesi gereken yollar nelerdir? Ether gönderme ya da satın alma işlemleri nasıl yapılır?

Ethereum'u olabildiğince çok insana duyurmak ve kullanımı kolay hale getirmek amacı ile yola çıkan MetaMask; temelde bir köprüdür. Kimliklerinizi yönetmek ya da blockchain ağı üzerinden bir işlemi imzalamak için tam bir Ethereum düğümünü (node) çalıştırmak gerekirken, MetaMask sayesinde tarayıcı üzerinden bu işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Yeni başlayan ya da ortalama bir bilgisi olan kişiler için sadeleştirilmiş, kolay kullanıma sahip bir arayüz sağlamış oluyor. Özetle; tarayıcınızla blockchain ağı üzerinden bağlantı sağlayan bir arabirim diyebiliriz.

MetaMask Kurulumu

Chrome, Firefox ve Opera desteği bulunan MetaMask eklentisini, tarayıcıların eklenti sayfalarından rahatlıkla bulabilir ve ekleyebilirsiniz.

Cüzdan Oluşturma

Kullanım koşullarının bulunduğu bir pencere ile karşılaşacaksınız. Tüm şartları okuduktan sonra "Accept" butonuna tıklayın.

MetaMask Kullanım Koşulları

Şifre belirlemeniz için açılan pencerede, en az 8 karakterden oluşan bir şifre belirleyin ve "Create" butonu ile ilerleyin.

MetaMask Şifre Belirleme

"VAULT CREATED" başlığı ile birlikte sona geliyoruz artık. MetaMask, aynı sayfa içerisinde, 12 kelimeden oluşan bir metin verecektir. Bu metin, az önce belirlediğiniz şifreyi unutur ya da kaybederseniz geri almanın tek yoludur. Bu sebeple metnin çok iyi saklanması gerekir. Güvenli bir yere kopyaladım anlamına gelen "I've copied it somewhere safe" butonuna tıkladıktan sonra hesabı oluşturmuş oluyoruz.

MetaMask Gizli Kelimeler

MetaMask Kullanımı

Açılan pencereyi inceleyecek olursak;

Sol üst alanda varsayılan olarak gelen Main Network menüsünde seçebileceğimiz başka ağlar da bulunuyor. Main Network seçili ise ana Ethereum ağında olduğunuzu işaret eder. Diğerleri ise test ağlarıdır.

MetaMask - Blockchain - Ana Ekranı

Account 1 alanının hemen sağ tarafında yer alan buton (üç nokta ile gösterilmiş) ile açılan menüde;

  • View account on Etherscan; etherscan.io üzerinde hesabınızı görüntülemenizi sağlar.
  • Show QR Code; QR kodunu gösterir.
  • Copy Address to clipboard; Ether adresini kopyalar.
  • Export Private Key; Private Key adresinizi ortaya çıkarır. Ancak Private Key özel ve önemli olduğu için sizi bu adımın tehlikeli olabileceği konusunda uyaracaktır ve şifrenizi girmenizi isteyecektir.
MetaMask Menü Ekranı

Buy ve Send, Ether satın almak ya da göndermek için kullanılan bölümdür. Buy butonuna tıkladıktan sonra Coinbase veya ShapeShift aracılığı ile Ether satın alabilirsiniz.

Ether göndermek içinse, Send butonuna tıkladıktan sonra alıcının adresini ve göndermek istediğiniz tutarı girerek gönderebilirsiniz.

MetaMask ile Ether Gönderme
173