EVM (Ethereum Virtual Machine) Nedir?

EVM (Ethereum Virtual Machine) Nedir?

EVM (Ethereum Virtual Machine) Nedir? EVM (Ethereum Sanal Makinesi) Nasıl Çalışır? Solidity programlama dili nedir?

Ethereum oluşturulmadan önce blockchain çok kısıtlı işlemleri yönetebiliyordu. Örnek vermek gerekirse tüm kripto paralar, dijital para birimi olarak tasarlandı ve sadece bu işlem için kullanılabiliyordu. Sağlık, sigorta, telif hakları, gayrimenkul gibi tüm konularda geliştiricilerin genişletmelere gitmesi ya da yeni uygulamalar yazması gerekiyordu. Bu durum ise oldukça karışık ve maliyetliydi. Ethereum tam olarak bu soruna yeni bir yaklaşım getirdi. Tüm kripto paralar gibi para transferinin yanı sıra blockchain ağı üzerinde kod çalıştırma imkânı sunan Ethereum Virtual Machine (EVM) ya da Ethereum Sanal Makinesini oluşturdu.

EVM (Ethereum Sanal Makinesi) Nasıl Çalışır?

Ethereum Virtual Machine (Ethereum Sanal Makinesi), Solidity programlama dili ile oluşturulan uygulamaları dağıtık olarak çalıştırmamızı sağlar. Bu sayede geliştiriciler kendi iş mantıklarında çalışan akıllı kontratlarını oluşturup, yayınlayabilirler. Kısaca akıllı kontratların Ethereum sistemi üzerindeki çalışma ortamı diyebiliriz. EVM korumalı bir yapıya sahiptir; ağdan, dosya sistemlerinde, işletim sistemi ve sisteminin getirdiği hiçbir işlemden etkilenmez, soyutlanmıştır. Ethereum platformu, Ethereum Virtual Machine (EVM) ile aslında dünya üzerinde çalışan büyük bir bilgisayara dönüşmüş oldu. Ethereum Dünya Bilgisayarı kavramı buradan gelmektedir.

Solidity programlama dili nedir?

Solidity'den kısaca bahsetmek gerekirse, akıllı sözleşmeleri geliştirmek için tasarlanmış programlama dilidir. Solidity, EVM üzerinde bytecode olarak derlenir. Web yazılımcıların aşina olduğu javascript söz dizimine benzerlikler gösterir, öğrenmesi ve kullanması oldukça kolaydır tabi daha önce herhangi bir dil kullandığınızı varsayarsak. Solidity programlama dilini kullanarak kendi akıllı kontratlarınızı geliştirebilirsiniz. EVM üzerinde derleyebilirsiniz.

196