Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum ve Ether (ETH) nedir? Akıllı Kontrat (Smart Contract) nasıl çalışır? Ethereum'un, Blockchain ağına kazandırdığı en önemli özellik neler sağlar?

Kripto paraların, para transferi sistemine farklı bir bakış açısı getirerek ufkumuzu açtığı aşikardır. Ethereum’da yine blockchain teknolojisini kullanarak, tamamen merkezsiz, aracısız ve denetimsiz bir şekilde para transferi yapabildiğimiz bir platformdur. Ethereum platformunun dijital para birimi Ether (ETH) olarak adlandırılır.

Ethereum’da görüldüğü üzere blockchain teknolojisinin tüm özelliklerine sahiptir. Diğer kripto paralar gibi herhangi bir otorite bağlı değil, para transferi için bir aracının olmasına gerek yoktur. Peki diğer kripto paralardan farkı ne? Ethereum, blockchain ağına birçok yenilik ve özellik kazandırıyor. Bunlardan en can alıcısı da Akıllı Kontratlar yani Smart Contract.

Akıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir?

Bir para transferi yapmak istiyorsunuz ve bazı şartlarınız var. Bu şartlar yerine getirildiğinde paranın karşı tarafa gönderilmesini sağlayan sistemin adı Smart Contract ya da Akıllı Kontrat.

Diyelim ki, bir telefon satın almak istiyorsunuz ve ilgilendiğiniz telefon modelini satan bir satıcı buldunuz. Şu an yaygın olarak kullandığımız sistemlerde, alıcı ve satıcı birbirlerine güvenemedikleri için aracı bir firma kullanmak zorunda kalırlar. Bu firmalar vasıtasıyla satın alma işlemi başlatıldığı an, alıcı taraftan ödeme tahsil edilir. Ancak telefon size ulaşana kadar satıcıya herhangi bir ödeme yapılmaz. Siz telefonu teslim aldığınızı bildirdiğinizde, firma kendi komisyonunu aldıktan sonra satıcıya ödemeyi iletir.

Peki bu alışveriş bir akıllı kontrat ile gerçekleşirse nasıl olur? Ethereum platformunda gerçekleşen bu ticarete yüzlerce kişi şahitlik edeceği için herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç kalmayacaktır. Siz satın alma işlemlerini başlattığınızda bakiyenizden telefon bedeli kadar para akıllı kontratta tutulacaktır. Ürünün elinize ulaştığını teyit ettiğiniz de ise otomatik bir şekilde para transferi tamamlanacak ve satıcıya ulaşacaktır.

Akıllı kontratlar sadece aracısız bir ticaret sağlamazlar. Birçok farklı noktada inanılmaz dokunuşlar yaparlar. Örnek vermek gerekirse; karşılıklı mutabık olduğunuzu ispatlayan bir belgeyi doğrulamak için noter ya da avukata başvurmanız gerekmez. Zaten bu sözleşmeyi yüzlerce kişi doğruladı ve şahitlik etti. Belgenin kaybolma ya da değiştirilme gibi bir riski de yoktur. Bu belge platform üzerinde yüzlerce kez kopyalandı. Avukat, noter ya da aracı firmalardan tasarruf ettiğiniz zaman ve parada cabası.

Ethereum nedir konusuna tekrar dönecek olursak; merkezi olmayan, herkes tarafından kullanılabilen, açık kaynak bir uygulama çalıştırma platformudur.

168