Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Blockchain ya da blok zinciri nedir? Blockchain güvenli mi? Kullanım alanları neler? Hash nedir ve nasıl oluşur?

Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain ya da blok zinciri en kısa tanımıyla, merkezi olmayan ortak bir kayıt sistemidir diyebiliriz. Adından da anlaşıldığı üzere; veriler bloklar halinde birbirlerine -şifreli bir şekilde- bağlanırlar. Belki de blockchainin en büyük özelliği olan, verinin tek bir merkezde saklanması yerine ağın tamamında tutulması güvenlik konusunda oldukça başarılı olduğunu ispatlamaktadır. Aynı zamanda verinin tüm ağda yer alması hem şeffaflığı hem de kesinliği beraberinde getirmektedir. Blockchainin en büyük ve en popüler ürünü olan Bitcoin’in bu kadar güvenilir ve son zamanlar da gözde olmasının sebebi budur.

Blockchain neden bu kadar güvenli?

Blokta yer alan verilerden özet bir veri oluşturulur ve şifrelenir. Oluşan bu şifreli veriye "hash" adı verilir. Hash aslında o bloğun kimliğidir. Her blok kendi kimliğinin yanında bir de kendinden bir önceki bloğun kimliğini taşır. Bu sayede kırılmaz bir zincir oluşur. Bir blokta yer alan veri değiştirilirse, doğrudan hash değeri de değiştirilmiş olur. Değiştirilen blok, kendinden önceki tüm bloklarla uyumsuz hale gelir. Bu sayede kolaylıkla hangi blok üzerinde değişiklik yapıldığı saptanabilir.

Ayrıca oluşturulan her veri hemen zincire dahil olmaz, önce bekleme kuyruğuna alınır. Bu sırada kontrollerden geçirilir ve doğrulanması beklenir. Veri bu işlemleri başarılı bir şekilde geçerse bloğa yazılır ve tüm noktalara iletilir. Böylece blockchaine eklenir.

Blockchain’in kullanım alanları nelerdir?

Kuşkusuz Bitcoin ile birlikte bankacılık sektörü ilk akla gelen alanlardan bir tanesidir. Ödeme ve para transferinde sağladığı avantajlarla en büyük devrimi bankacılık sektöründe yapacak gibi görünüyor.

Sonuçları şeffaf ve herkesçe ulaşılabilir, anket, seçim ya da her türlü kamuoyu yoklaması alanlarında kullanılabilir. Nüfus ve tapu kayıtları gibi birçok devlet kanalında kullanılabilir. Patent ve markanın yanı sıra fikrî mülkiyetin korunmasında uygulanabilir. Telif haklarının korunması ve eserlerin satışı konusunda büyük yol kat etmemize yardımcı olacaktır.

Günümüzün yine popüler kavramlarından IoT (nesnelerin interneti) ile birlikte kullanılarak hayatımızda çığır açabilir. Belki bir gün, ev kiralarken emlakçıyı bulup, kira kontratı imzalamak yerine kapının üzerindeki kare kodu telefonumuzla okutup, binlerce kişinin şahitliğinde evi kiralayabiliriz.

248