Bitcoin wallet (cüzdan) nedir? Hangi wallet kullanılmalı?

Bitcoin wallet (cüzdan) nedir? Hangi wallet kullanılmalı?

Bitcoin wallet (cüzdan) nedir? Hangi wallet kullanılmalı? Masaüstü (desktop), web (online), mobil, donanım (hardware), kağıt (paper) cüzdanlar nedir?

Wallet, kripto paralarınızı biriktirmenize ve para transferi yapmanıza olanak sağlayan elektronik bir cüzdandır. Bitcoin veya başka bir kripto para kullanabilmeniz için bir elektronik cüzdana sahip olmanız gerekir.

Dijital cüzdanlar, geleneksel cüzdanların aksine içinde para bulundurmazlar sadece blockchain ağına erişmemizi sağlarlar. Bitcoin wallet aslında, anahtarlarla (private ve public key) blockchain ağına bağlanmamızı sağlayan bir programdır. Barındırdığı private ve public (özel ve açık) anahtarlar sayesinde ağda işlemleri kontrol edebilir ve bakiyenizi hesaplayabilirler. Para transferi için yine anahtarları kullanıp bir anahtardan diğerine işlem kaydı oluştururlar. Yani ortada fiziki bir para yok sadece işlem kayıtları var.

Masaüstü (Desktop) Cüzdanlar

Kişisel bilgisayarlarınıza kurabildiğiniz cüzdanlardır. Bu cüzdana sadece kurulu olduğu bilgisayardan erişilebilir ve yüksek güvenlik sağlanmış olur. Tabi bilgisayarınızda virüs veya casus yazılımların olmadığı varsayılır.

Web (Online) Cüzdanlar

Web cüzdanlar bulut teknolojisi üzerinde çalışırlar. İnternete bağlanabilen tüm akıllı cihazlar ile cüzdanınıza ulaşabilirsiniz. Bu tür cüzdanları, bir sağlayıcıdan edindiğimiz için bitcoinlerin güvenliği de firmaya kalır. Dolayısıyla bünyesinde fazlasıyla cüzdan barındıran bu firmalar da hacking için açık bir hedef haline gelir. Küçük bir güvenlik açığından bile tüm cüzdanlar bir gecede boşaltılabilir. Günlük kullanım için ayrılan miktarın fazlası başka bir cüzdanda muhafaza edilerek çözüm bulunabilir.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cihazlarınıza kurabileceğiniz cüzdanlarınızdır. Kullanmış olduğunuz cihazın işletim sistemine göre App Store ya da Play Store’dan birçok uygulama bulabilirsiniz. Bu cüzdanların en büyük avantajı sürekli yanınızda oldukları için, ödeme ya da yatırım işlemlerinde oldukça hızlı olmanıza olanak sağlayacaktır.

Donanım (Hardware) Cüzdanlar

Yüksek güvenlik sağlayan bu cüzdanlar USB Bellek boyutlarında, özel şifreleme algoritmalarıyla korunan cihazlardır. Çevrimdışı saklandığı için uzaktan müdahale ve hırsızlığa karşı oldukça güvenlidir. Ancak sürekli al-sat işlemlerinde kullanmak zor olacaktır. Çok sık al-sat yapmayan, güvenlik konusunda endişesi olan ya da yüksek miktarlarda kripto para barındıran kişiler için oldukça idealdir.

Kağıt (Paper) Cüzdanlar

Belki de cüzdanlar içinde en güvenli çözümdür. Kağıt cüzdanın kullanımı oldukça kolaydır. Özel ve açık anahtarlarınızı bir kağıda çıktı almanız yeterli olacaktır. Bu cüzdanın popüler olmasının en büyük sebebi, anahtarlarınız dijital ortamda olmadığı için üst düzey bir güvenlik sağlar.

Unutmayın hangi cüzdanı kullanırsanız kullanın, hesap bilgilerinizin çalınması ya da unutulması, cihazlarınıza yerleşen korsan yazılımlar, özel anahtarın kaybolması gibi durumların asla telafisi olmayacaktır.

170