Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, en kısa tanımıyla ilk dijital para birimidir. Bitcoin'in fiyatını kim Belirler? Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Bitcoin, en kısa tanımıyla ilk dijital para birimidir. Peki o kadar para birimi varken neden dijital para birimi? Elbette bunun birçok cevabı var ama çıkış amacı ve en önemli sebebi, aradan aracıları kaldırmak diyebiliriz. Günümüzde para transferi yapabilmemiz için bankalar ya da aracı kurumları kullanmamız gerekir. Kullanımı ise hem maliyetli hem de uzun sürede gerçekleşmektedir. Bitcoin’in herhangi bir banka, resmi kuruluş, aracı firma ya da merkezi bir otorite ile ilişiği olamadığı için eşler arası (peer-to-peer) para transferi yapabilmektedir. Bitcoin’in tanımına tekrar dönecek olursak; sistem üzerinde kullanıcıların birbirlerine aracısız ve denetimsiz doğrudan para transferi yapabildikleri bir ödeme sistemidir.

Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Gelecekte kağıt paranın tamamen son bulacağı ve dijital para kullanacağımızı savunanların sayısı oldukça fazla. Günümüzde, aynı ülke sınırlarında farklı iki banka arasında transfer yapmaya çalıştığımızda bile saat sınırı, yüksek komisyon ücreti gibi birçok engele takılırken, Bitcoin’in bu engelleri aşması oldukça avantajlı görünüyor. Dünyanın neresinde olursanız olun; çalışma saatleri, tatil günü, bayram tatili vs. olmadan 7 gün 24 saat para transferi yapabilirsiniz. Transfer kimliğinin, bu sayede kişi ya da kurumun gizliliğini de sağlaması, günümüz bankacılık sistemlerinden daha güvenli olması oldukça dikkat çekmektedir.

Peki kağıt paranın yerine geçebilir mi? Şuan ki teknolojimizi ve şartlarımızı göz önünde bulundurduğumuzda 20 yıldan önce mümkün değil diyebiliriz. Paranın yerine geçebilmesi için yaygınlaşmalı ve herkes tarafından bilinir olmalı. Bu da şu anlama geliyor tüm insanlık bu sisteme dahil olacak ve istisnasız tüm ticariler Bitcoin kabul edebilecekleri bir alt yapıya sahip olacak. ması gerekir. Bunun yanı sıra olası krizler, elektrik ve internet kesintileri gibi problemler çözüme kavuşturulmalı. Sadece bu iki durum bile oldukça zaman alacaktır.

Bitcoin’in fiyatını kim Belirler?

Bitcoin’in merkezi ve denetçisi olmadığı için değerini herhangi bir devlet, merkez bankası, kurum vs. tarafından belirlenmez. Borsalar tarafından arz talep ilişkisiyle belirlenir. İnsanların ilgisiyle doğru orantılı olarak değerlenen ya da değeri azalan Bitcoin’e; talep artarsa fiyatı da artmış olur.

198